Skip to content

440 Avenue EBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$690,000
Last Sale Date
Sep 22, 2022

Property Information

Block409
Lot9
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,348
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$162,900
30%
Improvement Value:$386,900
70%
Total Assessment$549,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,372+4.2%
2024$14,751+39.5%
2023$10,576+1.8%
2022$10,390-0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$690,000

From:

To:

Sq Ft2,348DeedBook 9702, Page 891NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded10/14/2022

Property Sale

Sale
$335,000

From:

To:

Sq Ft2,348DeedBook 9581, Page 286Recorded7/15/2021

Property Built

Built

Year Built: 1920