Skip to content

136 Avenue FBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$145,000
Last Sale Date
Dec 18, 1995

Property Information

Block450
Lot21
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-4U-H
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage3,336
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$156,400
32%
Improvement Value:$327,300
68%
Total Assessment$483,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,524+4.2%
2024$12,978+2.7%
2023$12,634+1.8%
2022$12,412+4.6%
Property History

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 4940, Page 197

Property Built

Built

Year Built: 1920