Skip to content

132 W 31st StBayonne, NJ 07002

Built 1925

Last Sale Price
$170,000
Last Sale Date
Apr 17, 1998

Property Information

Block156
Lot33
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,358
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$208,800
38%
Improvement Value:$334,900
62%
Total Assessment$543,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,202+4.2%
2024$14,587+2.7%
2023$14,201+1.8%
2022$13,951-1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 5276, Page 34

Property Built

Built

Year Built: 1925