Skip to content

86 E 22nd StBayonne, NJ 07002

Built 1920
Vacant Land
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 30, 2025

Property Information

Block456
Lot10
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,300
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$178,300
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$178,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,985-21.0%
2024$6,310+2.7%
2023$6,143+1.8%
2022$6,035+41.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$220,000

From:

To:

Sq Ft2,300DeedBook 9468, Page 430NU CodeMulti-parcel package (30)Recorded1/31/2020

Property Sale

Sale
$101,200

From:

To:

Sq Ft3,000DeedBook 8832, Page 752Recorded2/10/2012

Property Built

Built

Year Built: 1920