Skip to content

192 Avenue EBayonne, NJ 07002

Commercial

Last Sale Price
$1,350,000
Last Sale Date
Jul 22, 2024

Property Information

Block458
Lot5
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
Description2S-CB-O-2U-H
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$175,000
28%
Improvement Value:$450,000
72%
Total Assessment$625,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,475+4.2%
2024$16,769+2.7%
2023$16,325-5.7%
2022$17,310+14.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$1,350,000

From:

To:

DeedBook 9839, Page 249Recorded8/6/2024

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook 5767, Page 156