Skip to content

44 W 52nd StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 25, 2014

Property Information

Block45
Lot44
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,332
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$180,000
43%
Improvement Value:$239,200
57%
Total Assessment$419,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,721+4.2%
2024$11,247+2.7%
2023$10,950+1.8%
2022$10,757-13.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1920