Skip to content

48 W 54th StBayonne, NJ 07002

Built 1930

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 19, 2022

Property Information

Block35
Lot38
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-B-D-4U-H
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage2,360
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$176,700
33%
Improvement Value:$363,000
67%
Total Assessment$539,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,090+4.2%
2024$14,480+2.7%
2023$14,097+1.8%
2022$13,849+12.9%
Property History
Sales6Foreclosures1

Property Sale

Sale
$600,000

From:

To:

Sq Ft2,360DeedBook 9608, Page 388Recorded10/21/2021

Property Sale

Sale
$375,000

From:

To:

Sq Ft2,360DeedBook 9572, Page 66NU CodeBankruptcy (13)Recorded6/10/2021

Property Sale

Sale
$510,000

From:

To:

Sq Ft3,128DeedBook 9173, Page 682Recorded1/20/2017

Property Sale

Sale
$365,000

From:

To:

Sq Ft3,128DeedBook 8903, Page 612Recorded4/15/2013

Property Sale

Sale
$162,000
DeedBook 5698, Page 318

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 4995, Page 38

Property Built

Built

Year Built: 1930