Skip to content

37 Colonial DrBayonne, NJ 07002

Built 1970

Last Sale Price
$248,000
Last Sale Date
Jun 30, 2009

Property Information

Block4
Lot5
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,360
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$163,700
42%
Improvement Value:$221,800
58%
Total Assessment$385,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,779+4.2%
2024$10,343+2.7%
2023$10,069+1.8%
2022$9,892-5.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$248,000

From:

To:

Sq Ft1,360DeedBook 8674, Page 559Recorded7/14/2009

Property Sale

Sale
$351,000

From:

To:

Sq Ft1,360DeedBook 7915, Page 1Recorded6/8/2006

Property Sale

Sale
$278,000

From:

To:

DeedBook 6057, Page 253Recorded10/3/2002

Property Built

Built

Year Built: 1970