Skip to content

35 Colonial DrBayonne, NJ 07002

Built 1970

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Sep 9, 2019

Property Information

Block4
Lot6
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,398
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$163,700
50%
Improvement Value:$161,000
50%
Total Assessment$324,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,079+4.2%
2024$8,712+2.7%
2023$8,481-7.3%
2022$9,153-33.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$325,000

From:

To:

Sq Ft1,398DeedBook 9440, Page 862Recorded10/7/2019

Property Built

Built

Year Built: 1970