Skip to content

97 W 50th StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 21, 2015

Property Information

Block52
Lot6
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,824
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$176,400
47%
Improvement Value:$202,100
53%
Total Assessment$378,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,583+4.2%
2024$10,155+2.7%
2023$9,886+1.8%
2022$9,712+7.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1920