Skip to content

71 W 51st StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 14, 2008

Property Information

Block44
Lot20
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,840
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$176,400
40%
Improvement Value:$267,500
60%
Total Assessment$443,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,411+4.2%
2024$11,910+2.7%
2023$11,595+1.8%
2022$11,390+19.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$281,000

From:

To:

Sq Ft1,840DeedBook 7244, Page 179Recorded3/13/2004

Property Sale

Sale
$212,000
DeedBook 5880, Page 126

Property Built

Built

Year Built: 1920