Skip to content

38 Colonial DrBayonne, NJ 07002

Built 1970

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 5, 2019

Property Information

Block5
Lot1
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-D-1U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,284
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$216,200
55%
Improvement Value:$177,800
45%
Total Assessment$394,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,016+0.2%
2024$10,998+2.7%
2023$10,707+1.8%
2022$10,518-6.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$295,000

From:

To:

Sq Ft1,284DeedBook 9136, Page 824Recorded8/8/2016

Property Sale

Sale
$179,190
DeedBook 5483, Page 314

Property Built

Built

Year Built: 1970