Skip to content

16 Colonial DrBayonne, NJ 07002

Built 1970

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Sep 5, 2024

Property Information

Block5
Lot11
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-D-2U-HGB
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,148
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$185,900
38%
Improvement Value:$306,900
62%
Total Assessment$492,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,779+4.2%
2024$13,222+2.7%
2023$12,872+3.9%
2022$12,384+5.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1970