Skip to content

205 Avenue B(Block 60 Lot 17)Bayonne, NJ 07002

Built 1920
Other Exempt

Last Sale Price
$155,000
Last Sale Date
Jun 29, 2010

Property Information

Block60
Lot17
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-4U-CONDO
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage3,440
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:N/A
0%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment---

Tax History

YearProperty taxesChange
2011$10,199+3.9%
2010$9,816+6.2%
2009$9,241+8.5%
2008$8,517+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$155,000

From:

To:

Sq Ft3,440DeedBook 8741, Page 387NU CodePartial parcel (6)Recorded7/13/2010

Property Sale

Sale
$175,000

From:

To:

Sq Ft3,440DeedBook 8742, Page 447NU CodePartial parcel (6)Recorded7/20/2010

Property Sale

Sale
$570,000

From:

To:

Sq Ft3,440DeedBook 7805, Page 124Recorded2/2/2006

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 5569, Page 266

Property Built

Built

Year Built: 1920