Skip to content

129 W 48th StBayonne, NJ 07002

Built 1953

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 24, 2008

Property Information

Block60
Lot9
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,228
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$192,000
54%
Improvement Value:$164,800
46%
Total Assessment$356,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,976+4.2%
2024$9,573+2.7%
2023$9,320+1.8%
2022$9,155-7.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1953