Skip to content

215 Avenue BBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
May 30, 2002

Property Information

Block60
Lot22
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-D-4U-H-G
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage2,122
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$162,000
35%
Improvement Value:$296,700
65%
Total Assessment$458,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,825+4.2%
2024$12,307+2.7%
2023$11,981+1.8%
2022$11,770-12.6%
Property History

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 6000, Page 213

Property Built

Built

Year Built: 1920