Skip to content

9 Mechanic StBayonne, NJ 07002

Built 1955

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 16, 2006

Property Information

Block448
Lot2
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description1.5S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,224
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$181,800
39%
Improvement Value:$283,000
61%
Total Assessment$464,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,996+4.2%
2024$12,471+2.7%
2023$12,141+1.8%
2022$11,927+12.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1955