Skip to content

53 W 48th St(Unit C0105)Bayonne, NJ 07002

Built 1987

Owner
---
Last Sale Price
$399,000
Last Sale Date
Jan 17, 2025

Property Information

Block64
Lot4
QualifierC0105
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
Description3S-B-16U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,045
Acreage0.44

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$130,000
50%
Improvement Value:$129,900
50%
Total Assessment$259,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,267+4.2%
2024$6,973+2.7%
2023$6,789+1.8%
2022$6,669-1.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$399,000
Sq Ft1,045DeedBook 9956, Page 321Recorded1/12/2026

Property Built

Built

Year Built: 1987