Skip to content

1001 Avenue C(Unit C0201)Bayonne, NJ 07002

Built 1985

Last Sale Price
$265,000
Last Sale Date
Aug 26, 2005

Property Information

Block69
Lot4
QualifierC0201
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
Description3S-B-18U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,035
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$130,200
52%
Improvement Value:$119,200
48%
Total Assessment$249,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,973+4.2%
2024$6,691+2.7%
2023$6,514+1.8%
2022$6,400+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$265,000
DeedBook 7651, Page 143

Property Built

Built

Year Built: 1985