Skip to content

12 W 48th StBayonne, NJ 07002

Commercial

Last Sale Price
$475,000
Last Sale Date
Oct 12, 2012

Property Information

Block70
Lot24
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2S-B-C-3U-H-G
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$217,500
34%
Improvement Value:$418,500
66%
Total Assessment$636,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,783+4.2%
2024$17,064+2.7%
2023$16,612+1.8%
2022$16,320-24.4%
Property History

Property Sale

Sale
$475,000
DeedBook 8877, Page 602