Skip to content

36 W 48th StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$422,750
Last Sale Date
Feb 9, 2023

Property Information

Block70
Lot35
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2.5S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,512
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$176,400
53%
Improvement Value:$156,500
47%
Total Assessment$332,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,308+4.2%
2024$8,932+2.7%
2023$8,695+1.8%
2022$8,542-11.4%
Property History

Property Sale

Sale
$422,750

From:

To:

Sq Ft1,512DeedBook 9731, Page 469Recorded3/2/2023

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 5327, Page 10

Property Sale

Sale
$15,000
DeedBook 5093, Page 127

Property Built

Built

Year Built: 1920