Skip to content

48 W 48th StBayonne, NJ 07002

Built 1955

Last Sale Price
$229,000
Last Sale Date
Feb 14, 2003

Property Information

Block70
Lot41
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1S-F-D-1U-H-BG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,160
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$156,600
51%
Improvement Value:$150,400
49%
Total Assessment$307,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,584+4.2%
2024$8,237+2.7%
2023$8,019+1.8%
2022$7,878-11.9%
Property History

Property Sale

Sale
$229,000

From:

To:

Sq Ft1,160DeedBook 7077, Page 82Recorded6/27/2003

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook 5901, Page 202

Property Built

Built

Year Built: 1955