Skip to content

31-33 E 49th StBayonne, NJ 07002

Built 1955

Last Sale Price
$291,000
Last Sale Date
May 29, 2012

Property Information

Block58
Lot3
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,136
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$214,500
60%
Improvement Value:$143,100
40%
Total Assessment$357,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,999+4.2%
2024$9,594+2.7%
2023$9,341+1.8%
2022$9,176-9.5%
Property History

Property Sale

Sale
$291,000

From:

To:

Sq Ft1,136DeedBook 8853, Page 302Recorded6/8/2012

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 5806, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 1955