Skip to content

126 W 47th StBayonne, NJ 07002

Built 1923

Last Sale Date
Mar 11, 2020

Property Information

Block75
Lot23
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2S-F-D-1U-H-G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,520
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$176,400
53%
Improvement Value:$154,700
47%
Total Assessment$331,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,008+4.3%
2024$8,633+2.8%
2023$8,398+1.8%
2022$8,246-16.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1923