Skip to content

1080 Jf Kennedy Blvd(Unit C0205)Bayonne, NJ 07002

Built 1953

Last Sale Price
$247,500
Last Sale Date
Apr 14, 2025

Property Information

Block75
Lot5
QualifierC0205
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
Description3S-BT-17U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage630
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$111,600
60%
Improvement Value:$75,500
40%
Total Assessment$187,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,231+4.2%
2024$5,020+2.7%
2023$4,887+1.8%
2022$4,801-11.7%
Property History

Property Sale

Sale
$247,500

From:

To:

Sq Ft630DeedBook 9899, Page 821Recorded5/15/2025

Property Sale

Sale
$123,000
DeedBook 8759, Page 211

Property Built

Built

Year Built: 1953