Skip to content

37 W 46th StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$439,000
Last Sale Date
Jul 17, 2018

Property Information

Block77
Lot5
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,370
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$180,000
43%
Improvement Value:$239,800
57%
Total Assessment$419,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,738+4.2%
2024$11,263-13.7%
2023$13,044+1.8%
2022$12,815+19.6%
Property History

Property Sale

Sale
$439,000

From:

To:

Sq Ft2,370DeedBook 9337, Page 167Recorded9/4/2018

Property Sale

Sale
$349,000

From:

To:

Sq Ft2,370DeedBook 7357, Page 313Recorded9/3/2004

Property Built

Built

Year Built: 1920