Skip to content

23 W 46th StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$155,000
Last Sale Date
Jan 20, 2004

Property Information

Block77
Lot12
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,204
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$176,400
47%
Improvement Value:$197,900
53%
Total Assessment$374,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,465+4.2%
2024$10,042+2.7%
2023$9,777+1.8%
2022$9,605-4.6%
Property History

Property Sale

Sale
$155,000

From:

To:

Sq Ft2,204DeedBook 7237, Page 47NU CodeUndivided interest (8)Recorded3/8/2004

Property Built

Built

Year Built: 1920