Skip to content

83 W 45th StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 11, 2010

Property Information

Block80
Lot17
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,687
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$195,500
47%
Improvement Value:$217,700
53%
Total Assessment$413,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,553+4.2%
2024$11,086+2.7%
2023$10,793+1.8%
2022$10,603+8.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1920