Skip to content

969 Avenue CBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$865,000
Last Sale Date
Dec 4, 2024

Property Information

Block80
Lot27
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-F-D-3U-HG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,062
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$181,700
41%
Improvement Value:$265,400
59%
Total Assessment$447,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,501+4.2%
2024$11,996+2.7%
2023$11,678+1.8%
2022$11,473-15.9%
Property History

Property Sale

Sale
$865,000

From:

To:

Sq Ft3,062DeedBook 9874, Page 551Recorded1/23/2025

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 5168, Page 155

Property Built

Built

Year Built: 1920