Skip to content

973 Avenue CBayonne, NJ 07002

Built 1944

Last Sale Price
$195,000
Last Sale Date
Jun 15, 2015

Property Information

Block80
Lot29
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1S-BV-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,506
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$207,500
49%
Improvement Value:$215,800
51%
Total Assessment$423,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,835+4.2%
2024$11,357+2.7%
2023$11,057+1.8%
2022$10,862-8.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$195,000

From:

To:

Sq Ft1,506DeedBook 9051, Page 822Recorded7/16/2015

Property Built

Built

Year Built: 1944