Skip to content

13 E 45th StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Date
Mar 11, 2020

Property Information

Block82
Lot2
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2.5S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,636
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$177,000
53%
Improvement Value:$158,700
47%
Total Assessment$335,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,386+4.2%
2024$9,007+2.7%
2023$8,768+1.8%
2022$8,614-7.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1920