Skip to content

959b-961 Avenue CBayonne, NJ 07002

Built 1910

Last Sale Price
$725,000
Last Sale Date
Feb 3, 2021

Property Information

Block84
Lot30
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-F-D-3U-H
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,784
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$218,400
40%
Improvement Value:$332,400
60%
Total Assessment$550,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,400+4.2%
2024$14,778+2.7%
2023$14,387+1.8%
2022$14,134-4.4%
Property History

Property Sale

Sale
$725,000

From:

To:

Sq Ft2,784DeedBook 9570, Page 24Recorded6/4/2021

Property Built

Built

Year Built: 1910