Skip to content

101 W 35th StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$700,000
Last Sale Date
May 13, 2022

Property Information

Block125
Lot6
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-D-3U-H-G
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,809
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$206,600
38%
Improvement Value:$337,000
62%
Total Assessment$543,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,199+9.0%
2024$13,941+2.7%
2023$13,572+1.8%
2022$13,333+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$700,000

From:

To:

Sq Ft2,809DeedBook 9669, Page 84NU CodeEstate / executor (10)Recorded5/25/2022

Property Built

Built

Year Built: 1920