Skip to content

17 W 44th StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$330,000
Last Sale Date
Aug 13, 2004

Property Information

Block85
Lot14
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,210
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$180,000
39%
Improvement Value:$285,500
61%
Total Assessment$465,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,015+4.2%
2024$12,489+2.7%
2023$12,159+1.8%
2022$11,945+4.9%
Property History

Property Sale

Sale
$330,000

From:

To:

Sq Ft2,210DeedBook 7349, Page 324Recorded8/23/2004

Property Sale

Sale
$158,000
DeedBook 5625, Page 265

Property Built

Built

Year Built: 1920