Skip to content

33 W 44th StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$160,000
Last Sale Date
Jun 2, 1999

Property Information

Block85
Lot6
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2.5S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,576
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$180,000
43%
Improvement Value:$236,000
57%
Total Assessment$416,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,631+4.2%
2024$11,161+2.7%
2023$10,866+1.8%
2022$10,675+12.7%
Property History

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 5446, Page 114

Property Built

Built

Year Built: 1920