Skip to content

133 Avenue BBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$810,000
Last Sale Date
Dec 20, 2024

Property Information

Block87
Lot12
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,140
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$171,000
41%
Improvement Value:$249,700
59%
Total Assessment$420,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,763+4.2%
2024$11,287+2.7%
2023$10,989+1.8%
2022$10,795-1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$810,000

From:

To:

Sq Ft2,140DeedBook 9877, Page 304Recorded2/4/2025

Property Sale

Sale
$445,000

From:

To:

Sq Ft2,118DeedBook 9386, Page 191Recorded3/11/2019

Property Sale

Sale
$134,000
DeedBook 5431, Page 183

Property Built

Built

Year Built: 1920