Skip to content

17 E 43rd StBayonne, NJ 07002

Built 1910

Last Sale Price
$235,000
Last Sale Date
May 22, 2001

Property Information

Block90
Lot4
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2.5S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,648
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$180,000
50%
Improvement Value:$180,400
50%
Total Assessment$360,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,077+4.2%
2024$9,670+2.7%
2023$9,414+1.8%
2022$9,248-11.7%
Property History

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook 5809, Page 289

Property Built

Built

Year Built: 1910