Skip to content

23 E 43rd StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$420,000
Last Sale Date
Mar 10, 2017

Property Information

Block90
Lot7
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2.5S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,674
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$180,000
43%
Improvement Value:$240,300
57%
Total Assessment$420,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,752+4.2%
2024$11,277+2.7%
2023$10,978+1.8%
2022$10,785+6.2%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$420,000

From:

To:

Sq Ft1,674DeedBook 9186, Page 14Recorded3/13/2017

Property Sale

Sale
$170,000

From:

To:

Sq Ft1,674DeedBook 9110, Page 662Recorded4/7/2016

Property Sale

Sale
$118,000
DeedBook 4936, Page 269

Property Built

Built

Year Built: 1920