Skip to content

117 W 42nd StBayonne, NJ 07002

Built 1964

Last Sale Date
Mar 11, 2020

Property Information

Block91
Lot10
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2S-F-D-1U-H-GB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,450
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$189,500
32%
Improvement Value:$395,300
68%
Total Assessment$584,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,351+4.2%
2024$15,690+2.7%
2023$15,275+1.8%
2022$15,006-14.9%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1964