Skip to content

1018 Jf Kennedy BlvdBayonne, NJ 07002

Built 1910

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Jun 22, 2011

Property Information

Block91
Lot5
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-F-D-3U-HG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,918
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$199,700
39%
Improvement Value:$314,600
61%
Total Assessment$514,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,380+4.2%
2024$13,799+2.7%
2023$13,434+1.8%
2022$13,197-21.7%
Property History

Property Sale

Sale
$275,000

From:

To:

Sq Ft2,918DeedBook 8797, Page 783NU CodeEstate / executor (10)

Property Built

Built

Year Built: 1910