Skip to content

87 W 42nd StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
Apr 2, 2001

Property Information

Block92
Lot15
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-F-D-2U-HBG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$180,000
34%
Improvement Value:$344,700
66%
Total Assessment$524,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,671+4.2%
2024$14,078+2.7%
2023$13,705+1.8%
2022$13,464+3.7%
Property History

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 5785, Page 1

Property Sale

Sale
$151,905
DeedBook 5339, Page 241

Property Built

Built

Year Built: 1920