Skip to content

105 W 42nd StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$483,000
Last Sale Date
Dec 30, 2020

Property Information

Block92
Lot6
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-F-D-2U-HG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,336
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$187,500
43%
Improvement Value:$248,700
57%
Total Assessment$436,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,196+4.2%
2024$11,703+5.0%
2023$11,144+1.8%
2022$10,943-15.4%
Property History

Property Sale

Sale
$483,000

From:

To:

Sq Ft2,336DeedBook 9532, Page 852NU CodeEstate / executor (10)Recorded1/27/2021

Property Built

Built

Year Built: 1920