Skip to content

75 W 42nd StBayonne, NJ 07002

Built 1930

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
Sep 30, 1997

Property Information

Block92
Lot20
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2.5S-F-D-1U-HG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,086
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$217,500
46%
Improvement Value:$255,200
54%
Total Assessment$472,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,217+4.2%
2024$12,683+2.7%
2023$12,347+1.8%
2022$12,129-6.9%
Property History

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 5194, Page 187

Property Built

Built

Year Built: 1930