Skip to content

104 W 43rd StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$106,900
Last Sale Date
Sep 19, 1996

Property Information

Block92
Lot44
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-D-1U-H-G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,746
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$183,000
47%
Improvement Value:$206,200
53%
Total Assessment$389,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,882+4.2%
2024$10,442+2.7%
2023$10,166+1.8%
2022$9,987-9.3%
Property History

Property Sale

Sale
$106,900
DeedBook 5049, Page 239

Property Built

Built

Year Built: 1920