Skip to content

85 W 46th StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$535,000
Last Sale Date
Nov 8, 2019

Property Information

Block76
Lot16
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,331
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$180,000
36%
Improvement Value:$313,300
64%
Total Assessment$493,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,793+4.2%
2024$13,235+2.7%
2023$12,885+1.8%
2022$12,658+6.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$535,000

From:

To:

Sq Ft2,331DeedBook 9458, Page 798Recorded12/24/2019

Property Sale

Sale
$280,000

From:

To:

Sq Ft2,331DeedBook 8818, Page 982

Property Built

Built

Year Built: 1920