Skip to content

38-40 E 43rd St(Unit C0202)Bayonne, NJ 07002

Built 2006

Last Sale Price
$290,000
Last Sale Date
Aug 13, 2020

Property Information

Block94
Lot25.01
QualifierC0202
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class39
Description2SF-H-BG-4UCOND
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,144
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$66,400
23%
Improvement Value:$227,500
77%
Total Assessment$293,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,217+4.2%
2024$7,885+2.7%
2023$7,677+1.8%
2022$7,541-19.1%
Property History

Property Sale

Sale
$290,000

From:

To:

Sq Ft1,144DeedBook 9561, Page 215Recorded5/12/2021

Property Sale

Sale
$325,000
DeedBook 7965, Page 118

Property Built

Built

Year Built: 2006