Skip to content

14 W 50th StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
Jan 31, 2018

Property Information

Block57
Lot27
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2.5S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,140
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$180,000
62%
Improvement Value:$110,300
38%
Total Assessment$290,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,016+4.2%
2024$7,692+2.7%
2023$7,489+1.8%
2022$7,357-17.2%
Property History

Property Sale

Sale
$280,000

From:

To:

Sq Ft1,140DeedBook 9281, Page 909Recorded2/13/2018

Property Sale

Sale
$194,000

From:

To:

Sq Ft1,140DeedBook 9013, Page 414NU CodeEstate / executor (10)Recorded12/23/2014

Property Built

Built

Year Built: 1920