Skip to content

528 70th StWest New York, NJ 07093

Last Sale Date
Oct 30, 2024

Property Information

Block11
Lot22
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityGuttenberg Town
Tax Map Page01

Building Details

Building Class---
Description3S-B-C
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$43,000
20%
Improvement Value:$172,000
80%
Total Assessment$215,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,875+3.4%
2024$8,587-13.3%
2023$9,899+0.5%
2022$9,846+0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 5396, Page 217