Skip to content

6904 Madison StWest New York, NJ 07093

Built 1979

Last Sale Price
$475,000
Last Sale Date
Apr 26, 2016

Property Information

Block13
Lot14
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityGuttenberg Town
Tax Map Page01

Building Details

Building Class47
Description2S-F-L
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,478
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$107,800
29%
Improvement Value:$266,900
71%
Total Assessment$374,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,217+3.4%
2024$14,714+1.2%
2023$14,546+0.5%
2022$14,467+0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$475,000

From:

To:

Sq Ft2,478DeedBook 9126, Page 929NU CodeEstate / executor (10)Recorded6/23/2016

Property Built

Built

Year Built: 1979