Skip to content

6806 Madison StWest New York, NJ 07093

Built 2008

Last Sale Price
$780,000
Last Sale Date
Mar 23, 2020

Property Information

Block13
Lot4
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityGuttenberg Town
Tax Map Page01

Building Details

Building Class49
Description2S-F-L
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,600
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$105,000
25%
Improvement Value:$315,000
75%
Total Assessment$420,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,056+3.4%
2024$16,493+1.2%
2023$16,304+0.5%
2022$16,216+0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$780,000

From:

To:

Sq Ft2,600DeedBook 9513, Page 1Recorded10/7/2020

Property Sale

Sale
$500,000

From:

To:

DeedBook 8601, Page 263NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded9/3/2008

Property Built

Built

Year Built: 2008

Property Sale

Sale
$325,000

From:

To:

Sq Ft1,760DeedBook 7832, Page 54Recorded3/4/2006